#Blog

Ciekawostek z branży nigdy zbyt wiele

SEO i SEM

SEO i SEM

SEO i SEM – dwie nazwy, z którymi zetknął się pewnie każdy, kto prowadzi lub planuje stworzyć własną stronę internetową. Wyjaśnijmy, co się za nimi kryje.
Generalnie chodzi o to, by Twoją stronę można było jak najłatwiej znaleźć. Liczba stron w sieci jest olbrzymia: dziś to około 900 milionów i wciąż rośnie. Nie oszukujmy się: jeśli nie spróbujesz choć trochę rozreklamować Twojej witryny, nikt na nią nie trafi. I tutaj właśnie pojawia się marketing w wyszukiwarkach.
Mówiąc o wyszukiwarkach, mamy na myśli przede wszystkim Google, które przynajmniej w Polsce obsługuje około 94% ruchu. Jeśli zależy Ci, by Google wyświetlało w wynikach wyszukiwania Twoją stronę jak najwyżej, masz do wykorzystania dwa narzędzia: SEO i SEM.

SEO (Search Engine Optimization) to pozycjonowanie strony. Bierze się tutaj między innymi pod uwagę jej treść, strukturę, sposób zakodowania, ogólną poprawność i przejrzystość. Często – jeśli działasz na stosunkowo niewielkim rynku, a Twoja strona została poprawnie napisana – nie potrzebujesz nic więcej. Google wyświetli ją wysoko w wynikach, a Ty z zadowoleniem będziesz obserwować stabilny ruch. Niestety w większości przypadków jest zupełnie odwrotnie: ciężko jest wyprzedzić konkurencję, a w wyszukiwarce wyświetlasz się daleko na pozycjach, na które nikt nigdy nie zagląda. Wtedy możesz skorzystać z usług firm oferujących profesjonalne pozycjonowanie. Wiąże się to często z przebudową strony, edycją treści, a także podlinkowaniem jej na zewnętrznych witrynach, by wzmocnić jej popularność. Oczywiście działań wpływających na pozycję strony jest dużo więcej. Wkrótce postaramy się chociaż ich część opisać w osobnym tekście.
Niestety pozycjonowanie jest procesem bardzo długotrwałym i oczywiście kosztownym. Często na efekty musisz czekać miesiącami, a w skrajnych przypadkach nie zobaczysz ich nigdy. Istnieje jednak alternatywa w postaci SEM.

SEM (Search Engine Marketing) to nic innego, jak płatne wyniki wyszukiwania. Zauważ, że w Google pierwszych kilka pozycji to reklamy – i właśnie tam możesz wypromować Twoją stronę. Istnieje cały system (Google AdWords), który pozwoli Ci reklamować Twoją witrynę na wybrane frazy. Możesz robić to samodzielnie, bo Google AdWords jest całkiem przyjaznym narzędziem. Możesz także zlecić to zadanie zewnętrznej agencji reklamy, która poza wyborem słów kluczowych będzie także monitorowała ruch na stronie i na bieżąco reagowała na trendy w wyszukiwarce. Zalety SEM to pewność i szybkość działania. Opiera się na prostym mechanizmie: płacisz wyszukiwarce za to, by być jak najwyżej w wynikach wyszukiwania. Efekty możesz zobaczyć praktycznie natychmiast. Podstawowa wada: nieprzewidywalne koszty. Cena reklamy w wyszukiwarce jest uzależniona od konkurencji. Im więcej stron zechce reklamować się na słowa kluczowe podobne do Twoich, tym więcej będzie trzeba zapłacić. Miesięczne koszty mogą się wahać od kilkunastu złotych do nawet dziesiątek tysięcy złotych.

Co wybrać? Najlepiej wykorzystać obie opcje. SEM nie wyklucza SEO i na odwrót. Jednocześnie pozycjonując Twoją stronę i reklamując ją w sieci możesz działać zarówno w długim, jak i krótkim horyzoncie czasowym. Korzystając z obu opcji zyskujesz pewność, że w Internecie będzie Cię łatwo znaleźć.

W jaki sposób możemy Ci pomóc?

Wypełnij formularz, aby otrzymać szybką wycenę Twojego projektu

Zapoznałem/am się z polityką prywatności, która zawiera m.in. następujące informacje:
1) Administratorem Danych Osobowych (ADO) jest SMART, ul. Kopernika 3, 56-120 Brzeg Dolny, NIP: 9880283755
2) Cel, zakres i czas przetwarzania danych.
3) Przysługujące mi prawa

Wyrażam dobrowolnie zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres e-mail, numer telefonu, adres e-mail) w celu nawiązania kontaktu oraz przekazywania informacji handlowych, marketingowych oraz promocyjnych związanych z działalnością gospodarczą SMART, ul. Kopernika 3, 56-120 Brzeg Dolny, NIP: 9880283755 w całym okresie przetwarzania moich danych.